Dlaczego nie znoszę być informatykiem???

Dlaczego nie znoszę być informatykiem

Znasz mnie i zszokował Ciebie tytuł? A może chcesz zostać informatykiem i szukasz informacji jakie są wady takiej pracy? Przyznam się i pewnie zaskoczę Cię. Prawdziwych „Informatyków” już dawno nie ma. Ze świecą trzeba szukać ogłoszenia na stanowisko informatyka. Jak się uprzesz to znajdziesz, ale to są tylko pojedyncze przypadki. OK, a teraz do sedna. Uwielbiam branżę IT. Dlaczego nie znoszę być informatykiem??? Ponieważ nie lubię tylko stwierdzenia „informatyka”!!!

Dlaczego nie znoszę być informatykiem???

Jak o tym myślę, to ciągle przypomina się serial The IT Crowd, który obrazuje postrzeganie działów IT wiele lat temu. Na pytanie „czym się zajmuję?” nie przejdzie mi przez usta stwierdzenie „Jestem informatykiem”. Hmmm, wielkie zdziwienie? Ale przecież znam się na komputerach. Tak znam, ale czy lekarz rodzinny potrafi wykonać operację na otartym sercu? Tak też jest z „Informatykami”, a dokładniej z programistami, specjalistami od sieci teleinformatycznymi (potocznie „sieciowcami”), inżynierami, analitykami, konsultantami, architektami. Każdy może zajmować się pewną wąską ścieżką kompetencji, która zawiera się w branży IT. Więc zapamiętaj sobie. Branża IT a nie Informatyka 🙂

 

To jak jest z tą branżą IT?

Dziś technologia przyśpieszyła znacznie. Obecnie mamy większą moc obliczeniową w telefonach niż miało to miejsce w komputerach domowych w latach 90. Dlatego też obecnie wykorzystywane są pomysły z poprzedniego wieku, ponieważ dopiero teraz jest dostępna moc obliczeniowa, która pozwala chociażby na zgromadzenie w jednym miejscu milionowych próbek lub algorytmów, aby maszyna na ich podstawie nauczyła się samodzielnych wniosków.Większość z Nas nie wie, że w portalach typu Facebook, Google, AirBnb, Uber i wiele innych wykorzystywane są pierwsze wersje uczenia maszynowego (pierwszy poziom sztucznej inteligencji), który analizuje nasze zachowania i dostosowuje propozycje dla Nas co będzie lepsze. Napisałem to? O kurcze!!! Ale tak naprawdę nikt tego nie ukrywa ale też nikt z użytkowników nie zwraca na to uwagi.

Zapamiętaj sobie!!!

Branża IT to już nie pochłaniacz pieniędzy a sektor zwiększania przychodów dla Twojego biznesu.

 

Zaczynasz w IT? Szukaj specjalizacji…

Jeśli zaczynasz przygodę z branżą IT to koniecznie szukaj specjalizacji która wciągnie Cię tak, że będziesz miał ochotę siedzieć po nocach rozkminiać. Napiszesz własny portal w jakimś języku, pierwszy skrypt, uruchomisz pierwszy serwer pocztowy, poznasz usługę DNS, DHCP czy nawet stworzysz własną sieć domową. Możesz zacząć od TEGO. Na początku dobrze jest spróbować wszystkiego, ponieważ wtedy jako inżynier systemowy szybciej dogadasz się z programistą lub odwrotnie. Nie zapominaj o Biznesie!!! Zawsze ale to zawsze ucz się spojrzenia oczami biznesu. Musisz wiedzieć czego brakuje użytkownikom, managerom, klientom i wszystkim dookoła. Jak to poznasz to kwestia wykorzystania Twoich umiejętności technicznych aby sprawdzić aby żyło im się lepiej.

A jak Ty postrzegasz branżę IT. Koniecznie daj znać w komentarzach 🙂