#JakZostaćInformatykiem

Jak stworzyć maszynę wirtualną na Twoim laptopie

Witaj. W poprzednim wpisie włączyliśmy funkcję Hyper-V na Twoim komputerze. Dziś czas pokazać konsolę Hyper-V oraz Jak stworzyć maszynę wirtualną na laptopie, tak abyś mógł doświadczyć czym jest wirtualizacja na własne oczy.

 

Konsola Hyper-V…

Aby uruchomić konsolę Hyper-V kliknij przycisk Start i wpisz „Hyper-V”

 

 

Na początek miejsce na zasoby

 

Każda maszyna wirtualna posiada dysk wirtualny, który umieszczany jest na dysku fizycznego komputera. W przypadku Hyper-V jest to plik z rozszerzeniem *.vhd lub *.vhdx. Dodatkowo maszyny wirtualne posiadają pliki xml zawierające konfigurację danej maszyny. Pliki te są nazwane GUIDami maszyn wirtualnych. Domyślnie pliki te zapisywane są w C:\Users\<nazwaużytkownika>\Documents\VM.

 

Możesz to sobie zmienić:

  • W konsoli Hyper-V z prawej strony wybierz Ustawienia funkcji Hyper-V

  • W otwartym oknie mamy dwie pierwsze sekcje:
    1. Wirtualne dyski twarde – lokalizacja gdzie przechowujemy pliki dysków maszyn wirtualnych.
    2. Maszyny wirtualne – lokalizacja gdzie przechowujemy pliki xml z konfiguracją dysków twardych.

 

Lokalizacje te mogą być różne lub kierować do tego samego folderu na dysku.

 

Pliki ISO

 

Będziesz potrzebował również plików ISO z wersjami instalacyjnymi np. Windows Server’a lub innych. Jeśli nie spotkałeś się z plikami ISO to są to pliki w których można zapisać na dysku zawartość płyt DVD. Za pomocą tych plików możesz podmontować zawartość jak płytę DVD.

Na początek proponuję wybrać lokalizację na dysku aby w jednym miejscu gromadzić pliki instalacyjne.

 

Jako źródło takich plików w przypadku rozwiązań MS polecam https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/. Z tego źródła możemy pobrać np. Windows Server 2012 R2 w wersji trial 180 dni. Przez 180 dni możemy testować sobie rozwiązania na takim systemie nie ponosząc kosztów.

 

 

Bezpośredni link do Windows Server 2012 R2

https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-2012-r2?i=1

 

Jak stworzyć maszynę wirtualną na laptopie

 

W konsoli Hyper-V klikamy po prawej stronie Nowe -> Maszyna Wirutalna

 

 

Otworzy Ci się okno kreatora maszyny wirtualnej. Wpisz nazwę dla Twojej pierwszej maszyny wirtualnej i kliknij Dalej.

 

 

Następny krok to wybór Generacji. Wyjaśnienie o co chodzi jest zawarte w oknie kreatora. Jeśli jesteś już teraz ciekawy czym to się różni zajrzyj tutaj https://blogs.technet.microsoft.com/ausoemteam/2015/04/21/deciding-when-to-use-generation-1-or-generation-2-virtual-machines-with-hyper-v/

 

 

 

Kolejny krok to przypisanie naszej maszynie pamięci RAM. W tym miejscu małe wyjaśnienie… We wpisie Jak zostać inżynierem systemowym pisałem o środowisku testowym na Twoim już komputerze. Podczas tworzenia maszyn wirtualnych bardzo ważnym aspektem jest dostępna pamięć RAM na Twoim sprzęcie fizycznym, gdyż to właśnie ta pamięć będzie udostępniana dla maszyny wirtualnej. Na początek wystarczy nawet 4GB ale jak poczujesz miętę do bawienia się środowiskami testowymi to polecam 8 a nawet 16 GB RAM.

 

Ja w tym przykładzie przypisuję 2GB RAM czyli 2048 MB.

 

Następnie przychodzi czas na podłączenie naszej maszyny do sieci. Co za dużo to nie zdrowo 🙂 Więc na ten moment pozostawimy nasz serwer niepodłączony do sieci. W kolejnych wpisach wyjaśnię jak tworzyć siec wirtualne.

 

No to jedziemy dalej. Czas na stworzenie wirtualnego dysku. Na tym dysku będziemy instalować system operacyjny naszej maszyny. Kreator domyślnie umieści nam ten dysk w lokalizacji o których pisałem wyżej. W tym miejscu możemy wpisać dowolną lokalizacje lub zostawić ta domyślną. Wybieramy również rozmiar tego dysku – np. 25GB które wystarczy nam na instalację Windows Server 2012 R2. Nazwa pliku wirtualnego dysku jak widać od razu podstawiła się z nazwy naszej maszyny wirtualnej.

 

Teraz w kolejnym kroku masz do wyboru czy chcesz podpiąć już plik ISO z naszym systemem operacyjnym jaki chcemy zainstalować czy może chcesz zrobić to później. Ja wybiorę opcję zrób to później aby pokazać jak podpiąć taki plik do wcześniej stworzonej maszyny.

 

 

Na koniec mamy podsumowanie naszych ustawień dla nowej maszyny. Po kliknięciu Zakończ nastapi utworzenie maszyny wirtualnej.

 

 

Super!!! Teraz masz już stworzoną maszynę wirtualną. Kolejnym krokiem będzie instalacja systemu operacyjnego Windows Server 2012 R2.

Jeśli masz pytania zostaw proszę w komentarzach.