Jak stworzyć wirtualny przełącznik na Twoim laptopie (ja mam 4 szt)

W poprzednim wpisie Windows Server na Twoim Laptopie krok po kroku (spodoba Ci się) mogłeś posmakować działania Windows Server. Czas przyjrzeć się wirtualnym sieciom. Temat złożony dlatego nie będziemy wchodzić w zaawansowane ustawienia a jedynie skupimy się na podstawach, tak abyś odczuwał wartość dodaną i poczuł chęć na więcej. A więc jak stworzyć wirtualny przełącznik w hyper v? Zapraszam…

Co to jest wirtualny przełącznik???

Wirtualny przełącznik to abstrakcyjna wersja standardowego przełącznika fizycznego, czyli Twójego domowego lub firmowego urządzenia do którego łączysz się po WiFi lub kablu i masz np dostęp do internetu. Fizyczny jak i wirtualny przełącznik dba o to aby systemy do niego podłączone miały dostęp do sieci. W Hyper-V jest kilka typów przełączników:

1) Zewnętrzny przełącznik wirtualny
2) Wewnętrzny przełącznik wirtualny
3) Prywatny przełącznik wirtualny

 

Zewnętrzny przełącznik wirtualny odpowiada za przekazywanie ruchu sieciowego do fizycznej sieci. Odnosząc się do naszego środowiska sieciowego, które tworzymy można określić to jako styk połączenia naszego wirtualnego serwera z siecią domową/firmową do której mamy podłączony nasz sprzęt fizyczny. Idąc dalej, jeśli jesteśmy w sieci gdzie jest w pełni dostęp do Internetu to łącząc nasz wirtualny serwer do tej sieci za pomocą zewnętrznego przełącznika będzie on miał również dostęp do Internetu. Celowo pomijam tutaj kwestie przypisywania adresacji IP czy to automatycznie czy ręcznie. To omówię w innym poście.

 

Wewnętrzny przełącznik wirtualny działa na tej samej zasadzie jak poprzednio omawiany, jednak jego działanie ogranicza się do połączeń pomiędzy naszym komputerem i naszym serwerem wirtualnym. Podłączona maszyna do takiej sieci nie będzie miała dostępu do Internetu.

 

Prywatny przełącznik wirtualny jest ostatnim typem przełącznika, który odseparowuje kompletnie nasz serwer od sieci fizycznej i naszego fizycznego sprzętu.
Ja osobiście do testów preferuje ten zewnętrzny przełącznik, który umożliwia mi pobranie aktualizacji, plików instalacyjnych itd. bezpośrednio do mojego środowiska testowego.

 

Jak stworzyć wirtualny przełącznik w hyper v

 

Czas stworzyć naszą sieć wirtualną:) Nie chcę powielać informacji, więc pozwolę sobie podać link do świetnego artykułu Dariusza Porowskiego z 2011 roku który nadal jest całkiem aktualny 🙂

https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/hyper-v–tworzenie-i-konfiguracja-wirtualnych-sieci.aspx

Aby iść tym samym tropem, proponuję stworzyć sieć zgodnie z sekcją „Zewnętrzna sieć wirtualna” z tego artykułu oraz nazwę przełącznika wpisać „lab”.

 

Podpinanie serwera wirtualnego do sieci

 

Skoro już mamy naszą sieć zewnętrzną czas podłączyć nasz serwer do tej sieci.

Wybieramy prawym klawiszem myszy nasz serwer.

 

Potem wybieramy z lewej strony naszego okna ustawienia karty sieciowej i po prawej stronie z menu wybieramy naszą sieci którą stworzyliśmy.

Na koniec klikamy OK, i już możemy sprawdzać czy nasz serwer ma dostęp do Internetu 🙂 Jeśli trafiłeś tutaj bezpośrednio z Google proponuję przeczytać wcześniejsze wpisy, które przeprowadzą Cię przez proces Tworzenia własnego darmowego laba aby posmakować jak być informatykiem 🙂

 

Jeśli masz pytania lub coś jest nie jasne śmiało zostaw komentarz… Odpowiem!!!