#ITNaLuzie#JakZostaćInformatykiem

Jak zostać inżynierem systemowym??? (Sposób dla wszystkich)

Witaj, trafiłeś/trafiłaś na artykuł z serii #JakZostaćInformatykiem.  Jeśli chcesz dowiedzieć się o czym jest seria zapraszam do pierwszego artykułu „Chcesz zostać informatykiem???”. Dziś pierwszy temat wprowadzający w świat IT, więc jeśli chcesz się dowiedzieć czym zajmuje się inżynier IT to zapraszam.

 

Inżynier Systemowy zajmuje się ogólnie pojętą integracją systemów informatycznych, projektowaniem i wdrażaniem. Nie tworzy aplikacji jak programista a bazuje już na stworzonych produktach, dopasowuje je do potrzeb klienta, wycenia itd.. Producentów na międzynarodowym rynku jest wiele, i wiele też jest do nauki 🙂 Ważne aby to polubić… z czasem też będziesz odczuwać pewną intuicję, która przyśpieszy poznawanie wiedzy ale to sam/sama zobaczysz.

 

Kilka ważnych zasad bycia inżynierem

 

Buduj własną bazę wiedzy

Ja kiedy zaczynałem swoją karierę nie robiłem tego od samego początku i to był mój błąd. Trochę to można porównać do notatek w szkole. Jeśli robisz jakieś zadanie lub czytasz jakąś książkę to warto notować i móc szybko to tego wrócić. Nigdy nie wiesz czy może coś Ci się przydać za parę miesięcy. Nie zakładaj że najmniejsze procedury zapamiętasz za pierwszym razem. Przy ogromie wiedzy jaką się wykonuje w IT nie sposób wszystkiego zapamiętać. Jeśli coś testujesz, uczysz się czegoś, warto notować co zrobiłeś. Ja używam OneNote, który pełni dla mnie rolę WIKI.

 

Bądź na bieżąco…

Warto zbudować sobie również bazę portali, blogów które cyklicznie odwiedzaj i czytaj. Pozwoli to Ci zdobywać wiedzę ale również bardzo często zainspiruje do działania. Lista stron powinna zawierać oficjalne informacje producentów jak i portale czy blogi nieoficjalne, które są redagowane przez osoby techniczne.

 

Korzystaj z lokalnych środowisk

 

W Polsce jest bardzo dużo lokalnych grup specjalizujących się w różnych technologiach. W działce Microsoft istnieją m.in takie grupy jak WGUiSW czy PEPUG, które organizują różne wydarzenia lokalne na których można dowiedzieć się mnóstwo rzeczy. Możesz skorzystać z https://www.meetup.com/ gdzie znajdziesz wspomniane grupy i wiele innych. Super miejsce do śledzenia konferencji, spotkań tematycznych itd..

 

Linki do wspomnianych spotkań:

https://www.meetup.com/PEPUG-ORG/

https://www.facebook.com/wguisw.org/

Poznaj technologie wirtualizacji

 

Aby mieć możliwość nauki zbuduj sobie własne środowisko testowe. Nie musisz kupować sprzętu od razu. Na 100% masz już komputer stacjonarny lub laptopa. Do czasów Windows 7 trzeba było korzystać z rozwiązań firm trzecich (czytaj innych niż Microsoft). Teraz domyślnie w Windows jest dostępna funkcja <https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh857623(v=ws.11).aspx Hyper-V > którą wystarczy włączyć.

 

Przykłady rozwiązań wirtualizacji w wersji desktop.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh857623(v=ws.11).aspx

http://www.vmware.com/products/workstation.html

https://www.virtualbox.org/wiki/VirtualBox