#NarzędziaIT – Jak przechowuje hasła… i dlaczego KeePass

Dziś chciałbym poruszyć temat rzekę 🙂 Teorii jak przechowywać hasła jest wiele. Każdy ma swoje sposoby, mam i ja 🙂 Wpis ten adresuje nie tylko do administratorów ale również (a może nawet najbardziej) kieruje do zwykłych zjadaczy internetów i komputerów 🙂

W tytule określiłem program w jakim ja osobiście przetrzymuje hasła. Program KeePass pozwala na zapisanie w bardzo uporządkowany sposób naszych haseł do różnych systemów, stron czegokolwiek w formie zaszyfrowanej bazy danych którą hasłujemy jednym hasłem. W rezultacie mamy w pamięci jedno hasło które musimy pamiętać. Najlepiej aby hasło jakim zaszyfrujemy bazę danych stworzyć w miarę trudne ale łatwe do zapamiętania.

Nie potrzebne mi to..?? Czy oby na pewno…

Masz rację!!! trudno tak kopiować hasła np do naszych stron gdzie się logujemy. Jednak w tym temacie z pomocą przychodzą nam dodatki np do przeglądarek internetowych. Ja osobiście korzystam z KeeFox i bardzo mi ułatwia dostęp do stron i aplikacji z jakich korzystam. W momencie uruchomienia stacji na której pracuję odrazu uruchamia mi się KeePass. Kiedy wchodzę z Firefox i chce zalogować się do allegro to rowijam ikonę KeeFox oraz wybieram stronę gdzie chcę się zalogować a dodatek ten automatycznie wybiera stronę, wypełnia za Nas poświadczenia i wciska enter. To nie wszystko. W momencie logowania się na dowolną stronę której nie mamy w bazie z hasłami dodatek ten proponuje nam dodanie użytych poświadczeń.

Czy to jest bezpieczne?

Tak oczywiście, że jest to bezpieczne. Aplikacja KeePass używa szyfrowania SHA-2 co obecnie zapewnia brak możliwości złamania.

Coś na koniec…

Na koniec chciałbym przytoczyć wystąpienie Mariusza Kędziory z Microsoft na konferencji ITechDay. Mariusz również wspomniał, że korzysta z KeePass ale plik z bazą umiescił na OneDrive co mi osobiście się przypadło do gustu. Obecnie taki plik mam na moim OneDrive i mam dostępny z każdego miejsca.

A Ty jak przechowujesz swoje hasła?