[Powershell] Zmiana wyglądu konsoli

Ostatnio jak widać po wcześniejszych wpisach bardzo uczepiłem się samego Powershella. Dlaczego? To już musicie domyśleć się sami 🙂 W ostatnich artykułach opisywałem możliwości podstawowych czynności, które moim zdaniem należy znać podczas administracji środowiskami Windows. W kilku kolejnych artykułach chciałbym zająć się modyfikacją konsoli Powershell tak aby dostosować ją dla samego siebie. Na początek będą to modyfikacje wyglądów a w końcowej fazie chciałbym zaprezentować przygotowania własnej konsoli razem z waszymi gotowymi funkcjami które jako ludzie IT będziecie mogli mieć zawsze przy sobie np na USB.

Powershell jest dostępny już od kilku lat w środowiskach Windows. Najbardziej aktualna wersja 4 jest dostępna w systemach Windows Server 2012 R2 oraz Windows 8.1. Ja jednak posługując się niebieską konsolą widziałem ciągle jeden minus. Logując się za pomocą RDP na serwery lub za pomocą sesji Powershell ze stacji innej niż standardowo używana przeze mnie (gdzie mam wszystkie potrzebne mi funkcje Powershell) odczuwałem dyskomfort nie posiadania „własnej” konsoli lub potrzebnych funkcji. Zacząłem więc tworzyć swoją własną konsolę i z czasem umieściłem ją na pendrive tak aby mieć ją zawsze przy sobie w pracy.

Domyślne okno Powershell wygląda tak:

custom_ps1Moja konsola wygląda tak:

custom_ps2Prompt wyświetla mi aktualny folder w którym się znajduję a cała ścieżka jest w pasku tytułowym. W sytuacji kiedy ścieżka jest bardzo długa ja widzę tylko folder w którym się znajduję.Dodatkowo umieściłem sobie informację że pracuję na lokalnym powershell. W sytuacji kiedy połączę się w sesję do innej stacji lub serwera to widać różnicę 🙂

custom_ps3

Zatem w kolejnych wpisać powiem krok po kroku jak to zrobić 🙂