Jak dzięki znajomości Windows Server możesz znaleźć lepszą pracę?

Witam Cię na moim blogu. Znalazłeś się w jednym z artykułów z serii Jak Zostać Informatykiem. Jeśli nie czytałeś poprzednich wpisów zachęcam Cię do tego w tym momencie. Dziś zajmiemy się krótkim opisem tego co to jest wersja Windows Server i czym się różni od standardowej wersji, którą masz na swoim komputerze. Jeśli chcesz zmienić pracę i zostać informatykiem, poznaj Windows Server i zmień swoje życie 🙂

Poznaj Windows Server i zmień swoje życie

W poprzednich wpisać pokazałem jak w prosty sposób można budować własne środowisko do nauki rozwiązań serwerowych instalując np. wersję serwerową systemu Windows. Dziś czas wspomnieć czym różni się wersja serwerowa od desktop’owej. Dla jasności wersja desktop’owa to taka którą instalujemy na sprzęcie, który standardowo korzystamy w domu lub w biurze. Wersja serwerowa zaś instalowana jest na serwerach znajdujących się w serwerowniach. Jeśli chcesz wejść w świat IT to jest jeden z produktów, których znajomość Ci pomoże. W poprzednich wpisać informowałem jak całkowicie za darmo możesz zainstalować taki system u Siebie i jak to zrobić bezpiecznie. Jeden z nich znajdziesz tutaj Windows Server na Twoim Laptopie krok po kroku (spodoba Ci się).

Jakie Różnice

Wersje systemu z punktu widzenia zwykłego użytkownika mało się różnią. Różnica jest natomiast w funkcjach dostępnych oraz w rozmiarach możliwości.

Polecam ciekawe porównanie które znajdziesz TUTAJ

Jakie zastosowania

Windows Server stosuje się do udostępniania usług dla wielu użytkowników. Windows Server posiada wbudowane role takie jak Active Directory, IIS, DNS, DHCP itd.. Możemy takie role w prosty sposób zainstalować bez pobierania dodatkowego oprogramowania z Internetu i uruchomić w naszej sieci. Dodatkowo jest mnóstwo rozwiązań dostępnych na rynku IT, które są wspierane tylko na taką platformę serwerową i nie zainstalujemy ich np. na Windows 10. Poznając wiele funkcji dostępnych w Windows Server można dowiedzieć się jak to jest kiedy w domu lub biurze mamy przydzielony adres IP i mamy dostęp chociażby do internetu.

Od czego zacząć?

Dla mnie podstawową funkcją jest Active Directory na której często opierają się inne rozwiązania. Jednak kiedy zaczynasz od laika warto poznać takie rozwiązania jak DHCP czy DNS. Usługi te są dostępne nie tylko w Windows Server, ale poznając ich zasadę działania często można w łatwy sposób zrozumieć ich działanie w innych wersjach lub urządzeniach.

Podsumowanie

Dziś bardzo krótko opisałem czym jest wersja serwerowa systemu operacyjnego z rodziny Windows. Jeśli chciałbyś zmienić pracę i wejść w IT to poznanie Serwerów Windows jest jednym z kroków, które moim zdaniem należy przejść. Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś podzielić się odczuciami z pierwszych chwil korzystania to zapraszam do komentarzy.

Pozdróweczka.