#JakZostaćInformatykiem

Windows Server na Twoim Laptopie krok po kroku (spodoba Ci się)

W poprzednim wpisie Jak w kilka kroków stworzyć maszynę wirtualną (na Twoim laptopie) przygotowaliśmy maszynę wirtualną. Teraz czas aby zainstalować na niej Windows Server czyli Windows Server na Twoim Laptopie. Jeśli spotkałeś się już z instalacją innych systemów operacyjnych np. Windows 7 lub nowszych wersji to instalacja wersji Windows Server jest identyczna.

Zacznijmy instalować Windows Server na Twoim Laptopie

OK, to wracamy do naszej stworzonej maszyny wirtualnej w konsoli Hyper-V i klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy Ustawienia… .

 

 

 

Na początek musimy podłączyć nasz plik ISO z systemem jaki chcemy zainstalować. We wcześniejszym wpisie Stworzenie pierwszej maszyny wirtualnej podałem link do Windows Server 2012. Jeśli go nie czytałeś to proszę wróć na chwilę do tego wpisu.Jedziemy dalej…W oknie ustawień klikamy na „Kontroler SCSI” a następnie na Stacje dysków DVD i Dodaj.. W ten sposób dodajemy wirtualny napęd DVD.

 

 

 

Wirtualny napęd DVD to sposób na podpięcie do maszyny wirtualnej płyty DVD z dwóch możliwych źródeł, czyli plików ISO lub fizycznego napędu naszego komputera. A więc po dodaniu napędu klikamy na niego, wybieramy Plik obrazu i klikając „Przeglądaj” wybieramy pobrany plik ISO z systemem Windows Server 2012 R2. Całość operacji kończymy klikając OK w dolnej części okna.

 

 

 

Teraz czas uruchomić maszynę wirtualną. Ponownie klikamy na nią prawym przyciskiem a następnie wybieramy uruchom.

 

 

I maszyna wirtualna w tym momencie uruchamia się. Teraz czas podłączyć się do niej. Ponownie wybieramy z menu Prawego przycisku „Połącz”

 

 

Właściwa instalacja Windows Server na Twoim Laptopie

Instalacja systemu Windows wymaga od Nas potwierdzenia tego przez naciśnięcie dowolnego klawisza. Jeśli nie zdążymy tego zrobić pojawi nam się poniższy ekran. Aby powtórzyć uruchomienie klikamy przycisk „Reset” i wtedy ponownie wciskamy dowolny klawisz.

 

Wtedy już mamy ekran z możliwością instalacji Windows Server 2012 R2. Teraz to już z górki 🙂 Klikamy Next…

 

 

Teraz wybieramy „Install Now”.

 

 

Wybieramy wersje jaką chcemy zainstalować. Mamy do dyspozycji 4 wersje. Dwie wersje są bez interfejsu graficznego. Wersje opiszę w innym wpisie. Teraz wybieramy wersję DataCenter z interfejsem graficznym.

 

Teraz akceptujemy licencję.

 

Wybieramy instalację niestandardową („Custom: Install Windows Only (advanced)”)

 

W kolejnym oknie mamy do wyboru na jakim dysku chcemy zainstalować system operacyjny. Jeśli mamy większy dysk wirtualny i chcielibyśmy go podzielić na mniejsze partycje to musimy użyć opcji „New” i wskazać wielkość nowej partycji. W tym przypadku jednak wybierzemy cały dysk i klikamy „Next” Instalator wtedy automatycznie stworzy partycję z całego dysku i na niej zainstaluje system.

 

Teraz musimy poczekać aż instalator zakończy instalację.

 

Instalator w pewnym momencie poprosi nas o wpisanie hasła jakie chcemy ustawić dla Administratora tego systemu. Po wpisaniu klikamy „Finish”

 

I po chwili mamy już zainstalowany system na naszej maszynie wirtualnej czyli tak naprawdę nasze pierwsze środowisko testowe z Windows Server 2012 R2.

 

Czas na pierwsze logowanie, co? :)Musimy wysłać do naszej maszyny wirtualnej kombinację klawiszy Ctlr+Alt+Delete. Jednak w przypadku naciśnięcia takiej kombinacji zadziała ona jedynie na naszym fizycznym komputerze. Aby to zrobić musimy wybrać przycisk:

 

A następnie wpisujemy hasło dla konta Administrator jakie ustawiliśmy kilka kroków wcześniej.

 

 

Już jesteśmy zalogowani 🙂 i możemy testować.

To tyle na dziś, strasznie długi ten wpis powstał 🙂 Teraz praca domowa to poklikać trochę w tym naszym labie. Nie martw się bo jak coś zepsujesz to w łatwy sposób możesz sobie ten system zainstalować od Nowa 🙂